Siyaset Bilimci Tanju Tosun: Meclis'i feshederse kesinlikle aday olamaz

Politika 18.01.2023 - 16:39, Güncelleme: 19.01.2023 - 12:07
 

Siyaset Bilimci Tanju Tosun: Meclis'i feshederse kesinlikle aday olamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında seçim mesajı vererek, “Rahmetli Menderes 14 Mayıs 1950’de “Yeter söz milletin” demiş ve sandıktan büyük bir zaferle çıkmıştı. Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün 6’lı Masa diyerek karşımıza çıkan darbe şakşakçılarına “Yeter” diyecektir.” dedi.
BEN HABER/ Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 14 Mayıs'ı işaret etmesinden sonra gözler seçimlerin nasıl olacağına çevrildi. Aylardır bir kısım Anayasa hukukçularına göre Cumhurbaşkanı Meclis'i feshederse 3.dönem cumhurbaşkanı olamayacağı, ancak meclisin karar verirsen seçimlere girebileceği konuşuluyor. Siyaset Bilimci Prof.Dr. Tanju Tosun, Cumhurbaşkanı meclisi seçime götürürse 3.defa cumhurbaşkanı olabilir mi? sorusuna yanıt verdi. Tosun, “Anayasaya göre, meclis feshedilirse hiçbir koşulda 3.dönem Cumhurbaşkanı seçilemez. Kendisi seçimleri yenileme kararı alırsa, Anayasa'ya bağlı kalındığı takdirde olamıyor. Ama bu konuda karar verici mercii YSK olacak. YSK'nın da nasıl bir karar vereceğini göreceğiz. Tek koşul Meclis'in karar alması.” dedi. ANAYASA HUKUKÇULARINA GÖRE; YENİ BİR ANAYASA ORTADA YOK Meclis ülkeyi seçime götürmediği sürece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağını altını çizerek belirten Tosun, “Hukuksal açıdan bakıldığında Meclis Başkanı Mustafa Şentop da anayasacı. Yeni bir anayasa oylandı ve referandumla kabul edildi. Buna dayanarak 'olabilir' diyor. Fakat bir grup Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu ve Süheyl Batum başta olmak üzere, benim de benimsediğim görüş “Anayasa'da kısmi yapılan bir takım değişiklikler, topyekün yeni bir anayasa olarak kabul edilemez. Yeni bir anayasa ortada yok, sadece anayasanın bazı hükümleri değişmiş olduğu için bundan hareketle bu şekilde yorumlanamaz” görüşündeler. SON NOKTAYI YSK KOYACAK Seçime kadar yoğun bir 3.dönem tartışmasının yaşanacağını söyleyen Tosun, “Tabii ki, son noktayı YSK ortaya koyacak." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında seçim mesajı vererek, “Rahmetli Menderes 14 Mayıs 1950’de “Yeter söz milletin” demiş ve sandıktan büyük bir zaferle çıkmıştı. Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün 6’lı Masa diyerek karşımıza çıkan darbe şakşakçılarına “Yeter” diyecektir.” dedi.

BEN HABER/

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 14 Mayıs'ı işaret etmesinden sonra gözler seçimlerin nasıl olacağına çevrildi.

Aylardır bir kısım Anayasa hukukçularına göre Cumhurbaşkanı Meclis'i feshederse 3.dönem cumhurbaşkanı olamayacağı, ancak meclisin karar verirsen seçimlere girebileceği konuşuluyor.

Siyaset Bilimci Prof.Dr. Tanju Tosun, Cumhurbaşkanı meclisi seçime götürürse 3.defa cumhurbaşkanı olabilir mi? sorusuna yanıt verdi.

Tosun, “Anayasaya göre, meclis feshedilirse hiçbir koşulda 3.dönem Cumhurbaşkanı seçilemez. Kendisi seçimleri yenileme kararı alırsa, Anayasa'ya bağlı kalındığı takdirde olamıyor. Ama bu konuda karar verici mercii YSK olacak. YSK'nın da nasıl bir karar vereceğini göreceğiz. Tek koşul Meclis'in karar alması.” dedi.

ANAYASA HUKUKÇULARINA GÖRE; YENİ BİR ANAYASA ORTADA YOK
Meclis ülkeyi seçime götürmediği sürece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağını altını çizerek belirten Tosun, “Hukuksal açıdan bakıldığında Meclis Başkanı Mustafa Şentop da anayasacı. Yeni bir anayasa oylandı ve referandumla kabul edildi. Buna dayanarak 'olabilir' diyor. Fakat bir grup Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu ve Süheyl Batum başta olmak üzere, benim de benimsediğim görüş “Anayasa'da kısmi yapılan bir takım değişiklikler, topyekün yeni bir anayasa olarak kabul edilemez. Yeni bir anayasa ortada yok, sadece anayasanın bazı hükümleri değişmiş olduğu için bundan hareketle bu şekilde yorumlanamaz” görüşündeler.

SON NOKTAYI YSK KOYACAK
Seçime kadar yoğun bir 3.dönem tartışmasının yaşanacağını söyleyen Tosun, “Tabii ki, son noktayı YSK ortaya koyacak." dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.